Skip to main content

Tavaszi lendület

Elindult a 2014-es év, sőt az egynegyede hamarosan el is telik. Tudja mik az idei céljai? Tudja hol tart céljai megvalósításában? Az év elején tett fogadalmak, elhatározások mennyire valósultak meg, tart még az év eleji lendület?

Ha a fenti kérdésekre igen válaszokat adott, úgy fogadja őszinte elismerésem tudatos és kitartó életviteléhez! Amennyiben volt némi bizonytalanság a kérdések megválaszolásában, úgy érdemes feltérképezni, milyen okok húzódhatnak meg a háttérben, és milyen apró trükkökkel lendülhet túl rajtuk.

Minden változáshoz, változtatáshoz szükség van egy jól megfogalmazott célra, amelyhez megfelelő motiváció kapcsolódik. Ez indítja el a változási folyamatot és válik a motorjává a későbbiekben. Minden folyamatnak mindig meg van a maga ideje, illetve az eleje, közepe és a vége, melyeket átugrani és lerövidíteni sajnos nem lehet. Tudatos kitartó munka esetén lépésről lépésre, a folyamatból nem kiugorva, céljait megvalósíthatja. Abban az esetben, ha az imént említett tényezők valamelyike hiányzik, akkor a változási folyamat nem indul el, vagy lendület hiányában nem éri el a célját. Mit takarnak pontosan ezek a változáshoz szükséges elemek?

Jó cél: Életének legégetőbb változási igényét fogalmazza meg nagyon pontosan – ez adja a megfelelő motiváció alapját – úgy, hogy az egy aktív (önmagára fókuszáló, nem a körülményekre illetve más emberek befolyásolására irányuló) és pozitív (az elérendő, nem az elkerülendő célokat tartalmazó) tényezőket magába foglaló mondat legyen.

Folyamat: A változási folyamat már maga a változtatás előtt megkezdődik azzal, hogy megérik a változásra és ennek köszönhetően meg tudja fogalmazni a jó célkitűzést. A cél megvalósításának elkezdésekor rögtön szembetalálkozik az első nehézségekkel, melyekkel valamilyen stratégia segítségével sikeresen megküzd, azonban ezt követően érezhet valamiféle ösztönös ellenállást a változással szemben, amely egy természetes reflex. A folyamat ezen pontján kiemelten fontos szerepe van önbizalmának, hitének, és esetlegesen egy jó mentornak. Ezek segítenek abban, hogy elhiggye, hogy többre képes a jelenlegi helyzeténél, mely eredményeképpen leküzdheti a változás ellen ható reflexet.

“Hja, a szokás! Senki sem hajíthatja ki az ablakon keresztül; ki kell kísérni a lépcsőházba, s azután fokonként lecsalogatni.” Mark Twain

Sokan itt lépnek ki a folyamatból, és hagyják nyerni ösztönös reflexeiket, de ha a lendület még tart, akkor a folyamat következő lépcsőfokaként átlépi határait, és megtörténik az első változás. Ezzel egyidejűleg kiderül, hogy a változás során milyen személyekre számíthat, illetve nem számíthat és erre fontos figyelmet fordítani a jövőben. Ezután felmerül a kérdés milyen árat hajlandó fizetni a kitűzött célért és mi az, amit nem – ezt letisztázva tudatosan kialakításra kerülnek a határok, ami egy nagyon lényeges pontja a változási periódusnak, hisz ez lesz a változás iránytűje és bázisa a jövőben. Mindezek következtében megkezdődik a változtatás tudatos formája, melyet követnek az eredmények. Visszanézve a folyamatot a tanulságok levonásra kerülnek és a következő helyzetben már nem a régi, a változás előtti viselkedés alapján cselekszik, hanem a kívánt új típusú reakciót produkálja. Ez az a pont, ahol elmondhatjuk: Megcsinálta a változást!

Tudatos kitartó munka: A fent leírt folyamat nehézségeket, visszaeséseket is tartalmaz, melyek természetes részei a változásnak, és idő illetve tapasztalás szükséges hozzá. A folyamat egyes szakaszain történő továbblendüléshez szükséges a tudatos kitartó munka. Milyen trükkök segíthetnek ebben?

A folytatást itt olvashatod!

Vissza a bloghoz